Echo Investment podsumowało miniony rok na placu budowy łódzkiej Fuzji, gdzie na terenie 8 ha prowadzona jest jedna z największych rewitalizacji w portfolio spółki. 2021 rok okazał się krokiem milowym w postępie prac zarówno przy historycznej zabudowie, jak również nowo budowanych obiektach powstających na terenie inwestycji. Zakończyły się prace przy renowacji fasady zabytkowej elektrowni Scheiblera, na biurowcach pojawiła się wiecha, rozpoczęły się też prace przy kolejnych budynkach mieszkalnych. Zwieńczeniem prac realizowanych w południowej części kompleksu było otwarcie pierwszej ogólnodostępnej przestrzeni – Ogrodów Anny, która przez całe wakacje tętniła życiem kulturalnym i rozrywkowym. Poprzedni rok to także sukces komercjalizacji projektu, utrzymująca się na bardzo dobrym poziomie sprzedaż mieszkań oraz początek kształtowania się lokalnej społeczności użytkowników Fuzji.
Fuzja to flagowa inwestycja Echo Investment prowadzona w centrum Łodzi na terenie dawnych zakładów fabrycznych Karola Scheiblera. Multifunkcyjny projekt powstaje na obszarze 8 ha w otoczeniu historycznej zabudowy, która zyska nowe funkcje. Rok 2021 to przełomowy czas dla inwestycji, która po wielu latach od upadku zakładów Uniontex powraca do Łodzi jako pełnoprawna część miasta z ofertą kulturalną, rozrywkową, gastronomiczną, usługowo – handlową, a także budynkami mieszkalnymi i powierzchnią biurową.
Najważniejszym wydarzeniem minionego roku w Fuzji było otwarcie pierwszej ogólnodostępnej przestrzeni z wydzielonymi strefami odpoczynku, zaaranżowanej zielenią, która swoją nazwę – Ogrody Anny - zawdzięcza przedsiębiorczej fabrykantce przełomu XIX i XX wieku – Annie Scheibler, żonie łódzkiego „króla bawełny”. Nowy miejski plac uroczyście otworzyła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska. W ramach tego etapu inwestycji posadzone zostały 43 drzewa, na placu pojawiło się także ok. 900 krzewów oraz blisko 4 tysiąsiące sztuk ozdobnych traw i bylin, a także 168 mkw. trawników. Łącznie w ubiegłym roku udało się zazielenić prawie 2 tysiące mkw. Fuzji. A to dopiero początek, po zakończeniu inwestycji otwarte zielone tereny wspólne kompleksu liczyć będą łącznie 4 ha. W Ogrodach Anny przez całe lato odbyło się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych (m. in. Foto Festiwal, Festiwal Łódź Czterech Kultur i Polówka), dzięki którym Fuzję w okresie od lipca do września odwiedziło kilka tysięcy osób. Ogrody Anny zlokalizowane są w sercu Fuzji obok zabytkowej elektrowni, która w minionym roku odzyskała swój blask z czasów świetności. Po dwóch latach prac elewacja budynku została odrestaurowana, odtworzono jej uszkodzone fragmenty, a w oknach pojawiły się witraże nawiązujące do oryginalnego wyszklenia. Pierwotne detale architektoniczne odzyskał także 80 – metrowy komin elektrowni.
- Miniony rok w Fuzji z pewnością możemy ocenić jako bardzo udany pod względem zakończonych etapów inwestycji, które zrealizowane zostały bardzo sprawnie. A musimy pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z terenem historycznym, który wymaga ogromu uwagi i precyzji ze względu na prace odbywające się w otoczeniu zabytków. Przełomowym momentem ubiegłego roku bez wątpienia było otwarcie Ogrodów Anny, które poniekąd zainagurowały powrót Fuzji do miasta. Ogromne zainteresowanie projektem wykazali łodziani, turyści ale też lokalne media, które zachwyciły się rewitalizacją i zmianami, jakie nastąpiły w do tej pory zamkniętej i nieco zapomnianej pofabrycznej przestrzeni. To, co jednak uznajemy za nasz największy sukces w minionym roku to budowanie nowej lokalnej społeczności Fuzji, która zaczęła pisać nowy rozdział w historii tego miejsca - mówi Marcelina Panak, koordynator projektów w Echo Investment.
Na terenie łódzkiej Fuzji końca dobiegła budowa dwóch biurowców, do których już niedługo wprowadzi się cały łódzki zespół firmy Fujitsu. W czerwcu ubiegłego roku budynki osiągnęły stan surowy co zwieńczyła tradycyjna wiecha, natomiast w kolejnych miesiącach pojawiła się elewacja nawiązująca stylistyką do historycznej zabudowy. Oba biurowce oferują łącznie 19 tysięcy mkw. powierzchni i posiadają odpowiednio 5 oraz 6 kondygnacji. 2021 rok upłynął zdecydowanie pod znakiem mieszkań. W swojej flagowej łódzkiej inwestycji Echo Investment sprzedało 99% mieszkań 1. etapu i 80% etapu 2. Nowych właścicieli ma też już ponad połowa lokali z 3. etapu sprzedaży uruchomionej pod koniec 2021 roku. Pełną parą postępuje również komercjalizacja inwestycji. Spółka Echo Investment podpisała umowy najmu z konceptami, które po raz pierwszy zagoszczą ze swoją ofertą w Łodzi właśnie w Fuzji. Na terenie kompleksu pojawi się m. in. prywatna sieć przedszkoli i żłobków Luppo Puppo (460 mkw.), pizzeria Lecentano (420 mkw.), piekarnia Bakery (180 mkw.), cukiernia Deseo (75 mkw.) oraz restauracja Zdrowa Krowa (128 mkw.). W Fuzji od sierpnia ubiegłego roku działa również studio fotograficzne Mai Reczulskiej (55 mkw.).
- Komercjalizacja tak dużego i wyjątkowego projektu, jakim jest Fuzja to spore wyzwanie. Wynajmujemy historyczne budynki, opisujemy je nowymi funkcjami, dzięki czemu na nowo zaczynają tętnić życiem. Zwracamy uwagę na to by koncepty, które zapraszamy do współpracy były kompatybilne z całością kompleksu, czuły klimat tego miejsca i elastycznie dostosowywały swoją ofertę do oczekiwań użytkowników Fuzji. W minionym roku podpisaliśmy umowy na wynajem powierzchni z markami, które po raz pierwszy pojawią się na łódzkim rynku właśnie w Fuzji. Nasz kompleks wzbudza zainteresowanie najemców, a w dużej mierze są to koncepty gastronomiczne, dla których otwarta na miasto, przyjazna przestrzeń jest obecnie na wagę złota. Już w pierwszej połowie bieżącego roku w Ogrodach Anny wystartują pierwsze restauracje i kawiarnie - mówi Karolina Prędota-Krystek, Head of Food and Beverage w Echo Investment.
Fuzja to wieloetapowa inwestycja, która łączyć będzie funkcję biurową, handlowo–usługową, gastronomiczną, a także budynki mieszkalne, plac miejski (Ogrody Anny) i otwarte, zielone tereny wspólne liczące blisko 4 ha. Wszystko w otoczeniu historycznej zabudowy dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, które stanowią dziedzictwo Łodzi Fabrycznej. Łącznie na 8 ha zlokalizowane będą 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne.