Echo Investment i Veolia, wiodący wytwórca energii elektrycznej i ciepła, zbudują pierwsze osiedle zaprojektowane zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. W ramach współpracy w inwestycjach mieszkaniowych i wielofunkcyjnych dewelopera będą montowane instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające zasilanie zieloną energią części wspólnych budynków, wentylacji i klimatyzacji. Veolia dostarczy także energię z OZE do osiedlowych ładowarek aut elektrycznych. Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana i uruchomiona w nowej inwestycji Echo Investment, której budowę deweloper planuje rozpocząć jeszcze w tym roku na łódzkim Widzewie.
– Echo Investment to pierwszy deweloper, który ze swoim projektem wpisuje się zarówno w ideę współtworzenia miasta, która jest fundamentem naszej nowej strategii, jak i w proces pro-ekologicznych zmian. Osiedle, które zbuduje będzie czymś więcej niż tylko zespołem bloków, będą to możliwie samowystarczalne budynki, wykorzystujące odnawialne źródła energii, wykorzystujące wodę opadową, miejsce, które będzie swoimi funkcjonalnościami zachęcać do zmiany nawyków na lepsze dla środowiska. Cieszę się, że już teraz Echo razem z partnerem Veolią angażują się w realizację nowej strategii oraz ekopaktu dla Łodzi i chcą razem z nami budować odporne i jak najbardziej samowystarczalne miasto – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
– Połączenie naszego doświadczenia na rynku deweloperskim i innowacyjnego podejścia do projektowania osiedli z kompetencjami Veolii w zakresie dostarczania zielonej energii, idealnie wpisuje się w strategię rozwoju Łodzi, jako miasta zeroemisyjnego i czystego. Zakłada ona m.in. lokalną produkcję energii z OZE, rozwój infrastruktury rowerowej czy stopniową dekarbonizację transportu. Jako deweloper aktywnie uczestniczymy w tworzeniu przyjaznego miasta przyszłości – budujemy otwarte, wielofunkcyjne kwartały, gdzie duży nacisk kładziemy na jakość przestrzeni społecznej. Mieszkańcom i użytkownikom naszych inwestycji zapewniamy dostęp do infrastruktury, która podnosi komfort życia i sprzyja propagowaniu zachowań proekologicznych. Dzięki partnerstwu z Veolią nasze budynki będą wspierane przez OZE, co zwiększy ich efektywność energetyczną. Testową instalację fotowoltaiczną wykonaliśmy na łódzkiej Fuzji, gdzie zdała egzamin. Szersze wdrożenie planujemy na nowej inwestycji w Łodzi, której budowa ruszy jeszcze w tym roku – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu odpowiedzialny za sektor mieszkaniowy w Echo Investment.
OZE wkracza do mieszkań
Veolia to wytwórca energii elektrycznej i ciepła oraz współzałożyciel Łódzkiego Klastra Fala Energii. Realizuje projekt dotyczący rozproszonych źródeł energii na terenie miasta Łodzi i województwa łódzkiego. Swoje innowacyjne rozwiązania oparte na wykorzystaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wdraża w budynkach mieszkalnych.
– Partnerstwo z największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce umożliwi nam podjęcie wspólnych działań, służących poprawie jakości życia mieszkańców Łodzi. W ramach współpracy zaprojektujemy i uruchomimy pilotażowe instalacje paneli fotowoltaicznych PV, które pozwolą wytwarzać energię elektryczną w miejscu jej użytkowania. Energia ta może być wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków np. wind lub oświetlenia, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obszar naszej współpracy obejmuje także dostarczanie do mieszkań Echo Investment zielonego ciepła, powstającego w lokalnej elektrociepłowni Veolii. W przyszłości planujemy rozszerzyć naszą współpracę o opracowanie i wdrożenie modelu systemu wynajmu oraz współdzielonego użytkowania samochodów elektrycznych w formule „carsharing” – tłumaczy Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.
Lepsza jakość życia
Budynki wspierane przez OZE to nie jedyne proekologiczne rozwiązania wdrożone przez Echo Investment. W ramach infrastruktury udostępnianej na swoich osiedlach, deweloper zachęca do korzystania z transportu rowerowego, oferując m.in. stojaki i wieszaki rowerowe czy stacje naprawy jednośladów. Wspiera także rozwój elektromobilności i ekonomii współdzielenia poprzez instalację ładowarek dla e-aut czy zapewnienie wydzielonych miejsc parkingowych dla pojazdów elektrycznych i carsharingu. Kolejną inicjatywą jest użycie wody z retencji do podlewania terenów zielonych. Natomiast efektywniejsze zarządzanie zużyciem prądu i energii cieplnej w każdym mieszkaniu umożliwia system Echo Smart, który nabywcy otrzymują w standardzie.