Rynek inteligentnych mieszkań rozwija się bardzo dynamicznie – w 2019 roku jego wartość była szacowana na około 103 mld dolarów, a do 2023 roku wzrośnie do poziomu 157 mld dolarów. W nowoczesnych rozwiązaniach Polacy najbardziej cenią ułatwienia w codziennym życiu, podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz oszczędność czasu. Już wkrótce o zaletach nowoczesnych technologii będą mogli przekonać się mieszkańcy łódzkiej Fuzji, w której Echo Investment wprowadza rozwiązania i udogodnienia zapewniające komfort i łatwość w codziennym życiu.
Jak może wyglądać nasze życie w takim nowoczesnym mieszkaniu? Podłączona do Internetu lodówka sama zamówi brakujące produkty; za pomocą smartfonu - nawet jeśli pracujesz po drugiej stronie miasta - wpuścisz do domu dziecko, które zapomniało klucza. Zintegrowane czujniki automatycznie, biorąc pod uwagę twój plan dnia, utrzymają w domu optymalną temperaturę i nasłonecznienie. Przy pomocy aplikacji zamówisz stolik w pobliskiej kawiarni, zrobisz zakupy w pobliskim supermarkecie i znajdziesz najbliżej zaparkowany elektryczny skuter. A poranną kawę poda do łóżka… robot.
Echo Investment z rozmachem przywraca do życia postindustrialny fragment Łodzi, tworząc w Fuzji przyjazny, otwarty kwartał miasta, w którym ludzie będą chcieli żyć, pracować i spędzać wolny czas. Projektując ten nowoczesny fragment miasta uwzględnia potrzeby różnych użytkowników: pracowników biur, gości hotelowych, mieszkańców, turystów oraz miłośników jedzenia, dobrej kawy czy spotkań z przyjaciółmi.
- Za każdym razem, kiedy mówimy o tworzeniu miejsc przyciągających ludzi, czyli o tak zwanych destinations, mamy na myśli nowe, miejskie doświadczenie, w którym nowoczesne technologie spotykają się z klasycznym budownictwem. Spoiwem jest człowiek i jego potrzeby – powiedział Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. – Odpowiadamy na nie w Fuzji wprowadzając do mieszkań technologię smart, a do przestrzeni publicznej - nowoczesne rozwiązania i udogodnienia znajdujące się na wyciągnięcie ręki. Chcemy, aby mieszkańcy, dzięki wykorzystywaniu smartfonów do codziennych czynności, mogli żyć łatwo i wygodnie, a użytkownicy naszej przestrzeni czuli się komfortowo – mogli odebrać internetową przesyłkę z inteligentnej prywatnej skrzynki Pacomatic, na terenie osiedla wypożyczyć elektryczny samochód czy skuter, a własne elektryczne auto naładować w garażu z szybkiej ładowarki. To wszystko tworzy nową jakość życia w mieście – dodał Waldemar Olbryk.
Echo Investment jest liderem na polskim rynku pod względem wprowadzania inteligentnych rozwiązań z zakresu zarządzania i opiekowania się mieszkaniem. Od momentu wdrożenia systemu Echo Smart w mieszkaniach, każdy klient ma możliwość dopasowania go do swoich potrzeb oraz skorzystania z pomocy doradców w zakresie jego rozbudowy.
- Nasi klienci zarządzają ze smartfona własnymi pieniędzmi, dlatego bez problemu przyjmują możliwość zdalnego zarządzania temperaturą, światłem czy dostępem do swojego mieszkania. Cenią sobie mobilność, dlatego chcą używać samochodów czy rowerów na minuty. Ponieważ chcemy podążać za trendami i kreować dobre rozwiązania dla miast i jego mieszkańców, musimy brać pod uwagę znacznie więcej zmiennych i nowych trendów niż jeszcze 10 lat temu. Minęły czasy, gdy deweloperzy zdobywali klientów wyłącznie przez sterowanie ceną i wielkością mieszkań – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym Echo Investment. - Wszystkie inteligentne rozwiązania znajdujące się w mieszkaniu są proste w użyciu. Pozwalają mieszkańcom zarządzać, kontrolować i programować nie tylko sprzęty AGD i RTV, ale również alarm, włączać i wyłączać oświetlenie i inne urządzenia intuicyjnie - z domu, lub zdalnie - za pomocą smartfona – dodaje Dawid Wrona.
Tomasz Chomicki, ekspert firmy Samsung podkreślił, jakie znaczenie dla coraz lepszych doświadczeń związanych z życiem w mieście ma rozwój technologii IoT (Internet of Things, czyli Internet Rzeczy), która w przyszłości będzie oparta o sieć 5G.
- Niespodziewani goście? W drodze do domu bez trudu uruchomisz robota, który odkurzy mieszkanie; zdalnie sprawdzisz zawartość lodówki, żeby uzupełnić brakujące zapasy, włączysz zmywarkę będą w pracy. Już teraz możemy docenić wygodę, jaką daje korzystanie z wybranych urządzeń połączonych w jeden ekosystem. To, co się dzieje dzisiaj, to właśnie Internet Rzeczy. Jak wynika z naszych badań rozumie go już prawie 25% Polaków. – powiedział Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu Samsung. - Wprowadzenie w przyszłości sieci 5G umożliwi połączenie nawet miliona różnych urządzeń funkcjonujących na jednym kilometrze kwadratowym, automatyczne przesyłanie danych, transferowanie od 1 do 10 GB na sekundę. Dzięki temu wszystko będzie można podłączyć do sieci - samochód, pociąg, elektrownię, jak również to co mamy w domu – lodówkę, piekarnik czy odkurzacz oraz inne urządzenia, które mamy. Przyszłość zapowiada się obiecująco i opiera się na łączności. Według analityków wszystko to wydarzy się w ciągu najbliższych pięciu lat – dodał Tomasz Chomicki.
Wyzwaniem w dzisiejszych czasach staje edukacja technologiczna oraz uświadomienie, że technologia jest jedynie narzędziem w celu stworzenia bezpiecznej, efektywnej czy energooszczędnej przestrzeni w mieście.
- Edukacja skłania konsumentów do dokonywania świadomych i bardziej przyjaznych dla środowiska wyborów dotyczących sposobu życia i pracy – powiedział Przemysław Zakrzewski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego grupy ABB. - Zapewnienie zrównoważonej mobilności wpływa na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie poziomu hałasu oraz pozwala na większą oszczędność energii, podobnie jak inteligentne rozwiązania w budynkach i osiedlach. Inwestorzy, tacy jak Echo Investment, sięgają po nowoczesne technologie, bo są one podstawą poprawy jakości życia mieszkańców nowoczesnego miasta. W przyszłości to nowe technologie – 5G, chmura obliczeniowa, roboty współpracujące - zapewnią wsparcie w ogólnym zarządzaniu całym osiedlem, jego bezpieczeństwem oraz efektywnością energetyczną – dodał Przemysław Zakrzewski.
Badania przeprowadzone przez Reas na zlecenie Echo Investment wyraźnie pokazują, że za wygodę, technologie i miejskie usługi Polacy są gotowi więcej płacić. Z raportu Smart Home, Smart Community, Smart City wynika, że co piąty ankietowany chętniej kupi mieszkanie na osiedlu, w którym dostępne będą takie usługi jak skuter na minuty czy miejsce postoju auta carsharingowego. Dlatego na terenie Fuzji klienci będą mieli do dyspozycji ładowarki samochodów elektrycznych, inteligentne skrzynki Pacomatic, obsługiwane z poziomu aplikacji na smartfonie, miejsca postojowe dla carsharingu, stojaki na rowery oraz inne udogodnienia. Mieszkania w Fuzji są przygotowane do łatwego i wygodnego korzystania z tzw. smart rozwiązań. Mają wbudowane serce systemu zarządzania funkcjonalnościami smart, dzięki czemu mieszkańcy mogą dodawać nowe funkcje i aplikacje bez potrzeby przebudowywania instalacji i rozkładania nowych kabli. W mieszkaniach dwupokojowych i większych zainstalowane będą, między innymi, regulatory oświetlenia oraz system automatycznej regulacji temperatury. Wszystkie te rozwiązania znajdą się w łódzkiej inwestycji w standardzie, bez dodatkowych opłat.
O Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie.
Firma Samsung aktywnie kreuje i definiuje nowe standardy w świecie telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych, tabletów, rozwiązań cyfrowych, systemów sieciowych, pamięci, technologii LSI oraz rozwiązań LED.
Więcej informacji można znaleźć na stronach: http://samsungmedia.pl oraz http://news.samsung.com
O ABB
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com