Budynek dawnego hotelu „Cracovia” będzie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Umowę sprzedaży nieruchomości zawarto dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Nowy właściciel planuje w przyszłości otworzyć w miejscu Cracovii galerię designu i architektury.
Echo Investment nabyło hotel Cracovia w 2011 roku. Spółka planowała zastąpienie budynku zespołem nowoczesnych biurowców. Trwały uzgodnienia konserwatorskie, w związku z wpisaniem części Cracovii do rejestru zabytków. Równolegle, z ofertą zakupu obiektu zwrócili się do Echo Investment przedstawiciele Muzeum Narodowego, którzy dostrzegli w tej nieruchomości szansę realizacji projektu o niepowtarzalnych walorach urbanistycznych i kulturotwórczych.
„Propozycja Muzeum Narodowego wpisała się w nową strategię biznesową spółki, jak również w szeroki plan działań prospołecznych prowadzonych przez Echo Investment i grupę Griffin Real Estate – powiedział Mikołaj Martynuska, Dyrektor Zarządzający w Echo Investment. – Strategia Echo opiera się na szybkiej rotacji kapitału i zakłada realizację inwestycji o dużej skali. Zainwestowanie środków uzyskanych z odstąpienia Cracovii w inne projekty będzie dla nas znacznie bardziej efektywne. Nie mniej ważną przyczyną decyzji o sprzedaży obiektu jest cel, na jaki zostanie on przeznaczony. Umożliwienie Muzeum Narodowemu zorganizowania tutaj galerii designu i architektury traktujemy jako nasz wkład w rozwój Krakowa i kultury narodowej. To również kolejny dowód wrażliwości Echo na projekty krzewienia sztuki i kultury oraz ratowania zabytków.”
Zarówno Griffin Real Estate, jak i Echo Investment to firmy wpierające sztukę i kulturę. GRE jest inwestorem Hali Koszyki – szczególnego przykładu doskonałej rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Firma w porozumieniu z władzami Warszawy i stołecznym konserwatorem zabytków, finansuje także operację uratowania i przeniesienia pawilonu Emilia - jednego z ciekawszych przykładów modernizmu w architekturze - w nowe, prestiżowe miejsce.
Echo Investment rozpoczyna właśnie projekt przywrócenia do życia terenów Browarów Warszawskich, unikalnego miejsca, odtwarzanego z zachowaniem wartości historycznych i wraz z rewitalizacją zabytkowych obiektów dawnych zakładów. Kolejną realizacją będzie Towarowa 22 tworzona z wielką troską o historię i kulturę.
Echo i Griffin, poprzez fundację Griffin Art Space, są znaczącym sponsorem sztuki nowoczesnej, m.in. Miesiąca Fotografii w Krakowie. Spółka angażuje się również bezpośrednio w popularyzację kultury podejmując szereg działań w tym zakresie – m.in. organizacja spotkań teatralnych i objęcie mecenatem katowickiego teatru Korez.
Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment powiedział: „Jako deweloper tworzymy miejsca, w których ludzie chcą przebywać, miejsca do mieszkania, pracy i rozrywki, ale również miejsca inspirujące, sprzyjające edukacji i rozwojowi. Choć Cracovia przestaje być naszym projektem, to cieszę się, że wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wypracować wariant, który pozwoli budynkowi odzyskać dawną świetność.”
Uzgodniona przez strony wartość umowy to kwota 29 mln PLN powiększona o wartość podatku VAT.