Aleja Jana Pawła II to dziś jedna z najważniejszych arterii Warszawy, która kojarzy się z nowoczesnymi wysokościowcami powstającymi w biurowym centrum stolicy. Warto pokrótce przypomnieć historię ulicy, której budowa miała rozpocząć jeszcze w okresie przedwojennym, ale dopiero II wojna światowa paradoksalnie pozwoliła na jej realizację.
Nowa arteria zyskała patrona - Juliana Marchlewskiego, działacza komunistycznego, aktywnego podczas wojny polsko-bolszewickiej. W tym samym roku uruchomiono linię tramwajową wzdłuż nowej ulicy. W 1959 roku zakończono realizację całego docinka. Jednocześnie, w środkowej i północnej części, zaczęto wznosić osiedla Mirów i Muranów.
Skrzyżowanie Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II) i Nowolipek, około 1960.
źródło: wolskieregionalia.waw.pl
Obecna al. Jana Pawła II jeszcze w latach 60. przeszła gruntowną przebudowę – prace prowadzono na skrzyżowaniu z ul. Prostą i Twardą, w efekcie powstało rondo ONZ.
Panorama w kierunku północnym - widoczna ulica Marchlewskiego od Ronda ONZ do skrzyżowania z ul. Elektoralną. Źródło: Archiwum Fotograficzne Grażyny Rutowskiej.
Teren budowy Osiedla Za Żelazną Bramą, od strony ul. J. Marchlewskiego. Widoczna hala Mirowska i hala Gwardii. Źródło: Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki
Transformacja ustrojowa po roku 1989, przyniosła nie tylko zmianę nazwy, ale także zapoczątkowała powstawanie zabudowy na wolnej przestrzeni, wokół zachodniej pierzei al. Jana Pawła II, na południe od ul. Elektoralnej. W ten sposób zaczęło rodzić się biznesowe centrum stolicy, a w górę pięły się kolejne nowoczesne biurowce.
2016: Panorama Warszawy z wizualizacją biurowca Q22.